top of page

haiku ja kalligraafia kaudu jaapani ilutunnetust sügavuti tutvustav lühikursus

Japanese Calligraphy

haiku ja kalligraafia  lühikursus

Haiku on nagu salavõti, mis võib esmapilgul teha nõutuks, kuid haiku kirjutamise kunsti vallates avab see uksi nii jaapani kultuuri sügavustesse kui kirjutaja enese sisse. Haiku ja kalligraafia lühikursus sobib hästi nii noortele kui täiskasvanutele, kes soovivad Jaapani esteetikat ja kultuuri sügavamalt mõista.

I osa
 

Esimene pool:  Tutvume haiku taustaga. Vaatleme jaapani luulet kõrvuti teiste zen-budistlikust traditsioonist mõjutatud kunstidega nagu teetseremoonia, ikebana, -teater jt. Tutvume jaapani keerulise ja võluva kirjasüsteemiga. Vaatleme, kuidas jaapanikeelne mõtlemine eestikeelsest erineda võib ja kuidas jaapani omapärane suhtluskultuur ja ühiskonnakorraldus peegeldub jaapani keeles ning luules.

Pool tundi pausi rohelise jaapani teega.
 

Teine pool: Kirjutame ise haiku, võttes arvesse haiku traditsioone kuid eelkõige võtame haiku kirjutamist kui võimalust enda sisse vaadata.

II osa

 

Esimene pool:  Osalejad saavad kätte oma eelmisel päeval kirjutatud haikud, mis on tõlgitud jaapani keelde. Uurime oma haikusid keeleliselt ja vormiliselt. Räägime zen-budismi mõjudest kalligraafias, kirjutamise esteetikast ja harjutame esimesi põhivõtteid.
 

Pool tundi pausi rohelise jaapani teega.
 

Teine pool:  Kõik harjutavad enda haiku kirjutamist. Päeva lõpuks saavad kõik kirjutada oma töö spetsiaalsele kaunistatud riisipaberile.
 

Osalejate arv: 8-12 osalejat
 

Õpitoa juhendajad:
 

Maarja, Jaapani asjatundja ja "Minu Tôkyô" autor, kes on juhtinud mitmeid haiku õpitubasid ja õpetab valikainena Jaapanit tundma Rakvere riigigümnaasiumi õpilasi,  on haiku kohta öelnud järgmist “Üks hea Twitteri säuts on nagu üks hea haiku - see võtab nutikalt kokku hetke meeleolu ja tähelepaneku."

Hetti on õppinud Jaapanis Gakushuini keiserlikus tütarlaste ülikoolis ja Tsukuba ülikoolis. Mõlemas koolis osales ta kohaliku kalligraafia klubi tegevuse ning on ning aastate jooksul korduvalt juhendanud kalligraafia õpitubasid ka Eestis.
Jaapani kalligraafia on tema meelest jaapani esteetika kõige vormilisem väljund ja seda tahab ta ka oma õpilastele edasi anda.

 

Tunned huvi? Kirjuta meile jaapani.keskus@gmail.com

 

bottom of page